Sportlovskul på Jamtli
2 mars 2026 - 8 mars 2026
Läs mer
Alla bitar på plats!
– Kyrkåstäckets olika delar samlade på Jamtli
Välkommen till en programdag om Kyrkåstäcket – en nästan 1000 år gammal dubbelväv som tidigare använts som antependium i Kyrkås gamla kyrka. Väven, daterad till cirka 980–1160 e.Kr., är en av Sveriges äldsta och bland de mer välbevarade textilierna.
Lördag 11 april firar vi att den sista kända delen nu återförenas med övriga delar på Jamtli, där täcket kan ses i sitt sammanhang.
Föredrag kl 14
Kyrkåstäcket – en dubbelväv med släkttrådar
Christina Mattsson, folklorist och tidigare styresman för Nordiska museet, har personliga kopplingar till Kyrkåstäcket. Hon är släkt i rakt nedstigande led till Brita Jonsdotter som var behjälplig den gången täcket återfanns på 1860-talet. Christina har varit engagerad i arbetet med att få tillbaka täcket till Jämtland.
I det här föredraget berättar hon om täckets historia – hur det en gång hittades, togs till Stockholm, hamnade på Nordiska museet och nu, 150 år senare, återigen finns i Jämtland.
När: Lördag 11 april.
Tid: Föredrag klockan 14.00