Föreningen Gamla Östersund 100 år
24 September 2023 - 29 October 2023
Läs merVälkommen att fira sportlovet på Jamtli, här finns saker att göra både ute på friluftsmuseet, i Hackåsgården och inne på museet. Se program med tider för de olika aktiviteterna och vilka dagar det gäller.
Ute på friluftsmuseet
(Fri entré till friluftsmuseet)
Onsdag–fredag kl 10–15
Vinterlek
Utmana er själva i Jamtlis vintertävlingar. Ta sedan plats på prispallen och känn dig som en vinnare. Alla deltagare får medalj. Här kan du prova bordscurling, tandemskidor, tefatsrace och mycket annat.
Måndag–fredag kl 10–15
Hackåsgården
Kom och gör vackra snöstjärnor med oss! Dessutom utelek med pulkor, kälkar och tefat.
Måndag–fredag kl 12–13
Häst och släde/vagn
Åk med på en tur! 30 kr per person, betalas med swish.
Inne i museet
Måndag–tisdag kl 11–15
Ler-lov i Konstateljén
I Konstateljén kavlar vi upp ärmarna och bunkrar upp med lera. Lera är ett av världens äldsta konstmaterial och kan användas på många olika sätt. Vi utforskar vad vi kan göra med lera – konstverk, skulpturer, figuriner, skålar, smycken – möjligheterna är många. Vi har förslag på vad som går att skapa men som alltid i konstens värld kan det bli vad som helst.
Måndag–tisdag kl 13.30, ca 30 minuter. Nationalmuseum Jamtli
Familjevisning – skulpturer inspirerade av naturen
Följ med på en familjevisning som passar både vuxna och barn där vi fördjupar oss i de skulpturer som finns i utställningen Ideal och verklighet – nordisk natur. Fejkade mandlar, gäddor på fat, små herrar och damer på borden, en get i porslin och en räv i naturlig storlek. Nationalmuseum Jamtlis utställning rymmer många förunderliga ting från konsthistorien! Visningen startar nedanför trappan till utställningssalen.
Måndag–fredag:
Spännande sökaktivitet bland utställningarna.
Barnens bonader!
Med start 4 mars visar Jamtli cirka 30 bonader gjorda av elever i årskurs 3. Tillsammans med animatör Malin Almén har eleverna skapat bonader som är inspirerade av Överhogdalsbonaderna, men med nutida budskap.
Missa inte:
Familjevisning, i bonadernas magiska värld! Söndag 5 mars. Läs mer här.
Konstateljésöndag och visningar i Nationalmuseum Jamtli. Söndag 12 mars. Läs mer här.
Sportlovserbjudande i Jamtli Kafé!
Varmkorv med bröd och smakis för 35 kr.