Klicka för att söka Aktivera talande webb Byt språk

Press och Media

Pressrum

 

Allmänna press- och informationsfrågor, Nationalmuseum Jamtli, konstsamlingar

Christina Wistman, christina.wistman@jamtli.com, 070-249 19 93

 

Stiftelsen Jamtlis verksamhet, övergripande frågor

Henrik Zipsane, landsantikvarie och museichef. henrik.zipsane@jamtli.com, 063-15 01 13/070-282 11 68

 

Allmän kulturhistoria

Torgärd Notelid, torgard.notelid@jamtli.com, 070-512 36 43

 

Utställningar, program

Jeanette Wahl, jeanette.wahl@jamtli.com, 063-15 03 15/070-563 95 12

 

Samlingar

Bengt Nordqvist, bengt.nordqvist@jamtli.com, 070-329 51 01

 

Pedagogik, rollspel

Malin Bäckström, malin.backstrom@jamtli.com, 063-15 01 36/070-611 20 71

 

Historieland

Marina Andersson, marina.andersson@jamtli.com, 070-273 61 67

 

Arkeologi

Anders Hansson, anders.hansson@jamtli.com, 063-15 01 74/070-377 70 95

 

Byggnadsvård

Olof Edin, olof.edin@jamtli.com, 063-15 01 29/070-565 54 69

Pressbilder

Marknader

 

 Julmarknad på Jamtli

Bilderna får användas fritt (med angivande av källan) i artiklar som berör Jamtlis marknader – dock ej för trycksaker och annan mediapresentation avseende kommersiellt bruk utan uppgörelse med Jamtli och respektive fotograf/illustratör.

 

 

Vårmarknad på Jamtli

 

Tillfälliga utställningar

 

Kiss – the exhibition

 

 

 

Friluftsmuseet

 

Konsumbussen 1956

 

Det moderna samhället 1975

 

Atelier Oscar Olsson

 

Jamtli Öppna förskola

Jamtli Historieland

 

Nationalmuseum Jamtli

 

Jamtlis entré och fasta utställningar

 

 

Överhogdalsbonaderna

 

Lust & Fägring

Restaurang Hov - Östersunds äldsta restaurang

 

Jamtlis logotyp

Jamtlis logotyp består av ryttaren och Jamtli skrivet med vitt i en kvadrat.

Logotypen får inte delas upp eller förvanskas på något sätt.

Ursprungsversionen är röd men kan också vara svart.

 

      

 

För att logotypen ska komma till sin rätt behöver den luft runt omkring.

Det ska finnas en frizon runt logotypen som motsvarar två kringlor – se ornamentet på hästens bakdel.

 

Ladda ner Jamtlis logotyp här:

logotyp röd eps

logotyp röd jpg

logotyp svart eps

logotyp svart jpg