Klicka för att söka Aktivera talande webb Byt språk
Överhogdalsbonaderna.

Press och Media

Pressrum

 

Allmänna press- och informationsfrågor, Nationalmuseum Jamtli, konstsamlingar

Christina Wistman, christina.wistman@jamtli.com, 063-15 01 32

 

Stiftelsen Jamtlis verksamhet, övergripande frågor

Olov Amelin, landsantikvarie och museichef. olov.amelin@jamtli.com, 063-15 01 13

 

Allmän kulturhistoria

Torgärd Notelid, torgard.notelid@jamtli.com, 063-15 01 77

 

Utställningar, program

Torgärd Notelid, torgard.notelid@jamtli.com, 063-15 01 77

 

Samlingar

Bengt Nordqvist, bengt.nordqvist@jamtli.com, 063-15 01 51

 

Pedagogik, rollspel

Malin Bäckström, malin.backstrom@jamtli.com, 063-15 01 36

 

Historieland

Marina Andersson, marina.andersson@jamtli.com, 063-15 01 72

 

Arkeologi

Anders Hansson, anders.hansson@jamtli.com, 063-15 01 74

 

Byggnadsvård

Olof Edin, olof.edin@jamtli.com, 063-15 01 29

Pressbilder

Jamtli Historieland

 

Marknader

 

 Julmarknad på Jamtli

Bilderna får användas fritt (med angivande av källan) i artiklar som berör Jamtlis marknader – dock ej för trycksaker och annan mediapresentation avseende kommersiellt bruk utan uppgörelse med Jamtli och respektive fotograf/illustratör.

 

 

 

Vårmarknad på Jamtli

 

Tillfälliga utställningar

 

1700-tal – Sverige och Europa

 

 

Örjan Noring – att tala från hjärtat och däri känna glädje

 

 

Friluftsmuseet

 

Konsumbussen 1956

 

Det moderna samhället 1975

 

Atelier Oscar Olsson

 

Jamtli Öppna förskola

Nationalmuseum Jamtli

 

Jamtlis entré och fasta utställningar

 

 

Överhogdalsbonaderna

 

Lust & Fägring

Restaurang Hov - Östersunds äldsta restaurang

 

Jamtlis logotyp

Jamtlis logotyp består av ryttaren och Jamtli skrivet med vitt i en kvadrat.

Logotypen får inte delas upp eller förvanskas på något sätt.

Ursprungsversionen är röd men kan också vara svart.

 

      

 

För att logotypen ska komma till sin rätt behöver den luft runt omkring.

Det ska finnas en frizon runt logotypen som motsvarar två kringlor – se ornamentet på hästens bakdel.

 

Ladda ner Jamtlis logotyp här:

logotyp röd eps

logotyp röd jpg

logotyp svart eps

logotyp svart jpg