Klicka för att söka Aktivera talande webb Byt språk
Överhogdalsbonaderna.

Många av Jamtlis medarbetare arbetar för närvarande korttidsveckor. Det kan därför dröja något innan du får svar på e-post eller kontakt via telefon.

 

Kontakta oss

 

Växel
Vardagar kl 9–16, tel: 063-15 01 00

Reception
Tisdag–söndag kl 11–17, tel: 063-15 01 10

Restaurang Hov
Tel: 063-15 01 03/07

Bokningar
Tel: 063-15 01 07

Jamtlis arkiv och bibliotek
Måndag–torsdag, tel: 063-15 01 37 (arkiv), 063-15 03 22 (bibliotek)

Jamtli Öppna förskola
Tel: 063-15 03 02

Jamtli Vandrarhem
Tel: 063-15 03 00

Jamtli Butik
Tel: 063-15 03 03

Jamtli Kafé
Tel: 063-15 01 05

 

Postadress
Jamtli, Box 709, 831 28 Östersund

Faktureringsadress
Stiftelsen Jamtli, FE-3285 Scancloud, 831 90 Östersund

Besöksadress
Museiplan 2, 831 52 Östersund
E-post: info@jamtli.com

Transporter och leveranser till museet
Kontaktperson: K-G Sjödin
Tel: 063-15 01 17
Vardagar kl 8–12

Leveransadress: Kyrkgatan 1, 831 52 Östersund

Kontoinformation:
Bankgiro: 159-0306
IBAN: SE 068 0000 81471 993 526 3864
SWIFT CODE: SWEDSESS
VAT.NR.SE: 893200030301

Organisationsnummer:
893200-0303

Kontakta oss

Många av Jamtlis medarbetare arbetar för närvarande korttidsveckor. Det kan därför dröja något innan du får svar på e-post eller kontakt via telefon.

 

Stab

 

Museichef

Olov Amelin
Landsantikvarie
063-15 01 13
olov.amelin@jamtli.com

 

Biträdande museichef, Konst- och kommunikationsansvarig
Christina Wistman
063-15 01 32
christina.wistman@jamtli.com

 

HR-chef
Pernilla Bäckström
063-15 01 16
pernilla.backstrom@jamtli.com

 

Ekonomichef
Anna Ståhl
063-15 01 09
anna.stahl@jamtli.com

 


Administration

Ämbetsarkiv
Carin Carlsson
063-15 03 19
carin.carlsson@jamtli.com

 

Arkivarie, diarium, arkiv
Carina Einedahl
063-15 01 14
carina.einedahl@jamtli.com

 

Ekonom
Maria Carlsson
063-15 03 34
maria.carlsson@jamtli.com

 

Löne- och personaladministratör
Maria Harr
063-15 01 11

maria.harr@jamtli.com

 

Kommunikation

 

Biträdande museichef, Konst- och kommunikationsansvarig 
Christina Wistman
063-15 01 32
christina.wistman@jamtli.com

 

Kommunikation, grafisk formgivning
Lena Ljungkvist
063-15 03 13
lena.ljungkvist@jamtli.com

 

Kommunikation
Jenny Olsson
063-15 01 35
jenny.olsson@jamtli.com

 

Fastighet, Teknik och IT

 

Avdelningschef
Christian Ferm
063-15 01 19
christian.ferm@jamtli.com

 


Tekniska sektionen

 

Sektionsledare
Ulf Lundqvist
063-15 03 09
ulf.lundqvist@jamtli.com

 

Systemtekniker
Bo Eliasson
063-14 01 92
bo.eliasson@jamtli.com

 

Fastighetsskötare
Per-Erik Eriksson
063-14 01 91
per-erik.eriksson@jamtli.com

 

Kontorsvaktmästare
K-G Sjödin
063-15 01 17
karl-gunnar.sjodin@jamtli.com

 

Lokalvård
063-15 01 23

 


Bygg- och marksektionen

 

Sektionsledare
Sören Olsson
063-14 01 90
soren.olsson@jamtli.com

 

Snickare
Peter Frandell
063-15 01 61
peter.frandell@jamtli.com

 

Traditionshantverkare

Thomas Lindbeck

063-14 01 81

thomas.lindbeck@jamtli.com

 

Björkhem vaktmästeri
063-15 01 66

 

Vaktmästare/Fordonsansvar
Håkan Berggren
hakan.berggren@jamtli.com

 

Vaktmästare
Marcin Kurzeja
063-15 03 24

marcin.kurzeja@jamtli.com

 


Interregprojektet ”Traditionellt hantverk och hållbart byggande i Nordens Gröna bälte”

 

Projektledare 
Malin Wolczynska
063-15 01 22
malin.wolczynska@jamtli.com

 

Traditionshantverkare
Mats Almlöf
063-15 01 26
mats.almlof@jamtli.com

 


Projektet Jamtli Living University (JLU)

 

Projektledare 
Kevin Denham

076 133 61 55
kevin.denham@jamtli.com

 


Jordbrukssektionen

 

Sektionsledare
Carin Andersson
063-14 01 85
carin.andersson@jamtli.com

 

Djurskötare 1
063-15 01 62

 

Djurskötare 2
063-14 01 82

 


MICA-gruppen

 

Ove Jonsson
063-15 01 04
ove.jonsson@ostersund.se

Service och Värdskap

 

Avdelningschef

Henrik Hvilvald
063-15 01 25

henrik.hvilvald@jamtli.com

 

Reception 
063-15 01 10
reception@jamtli.com

 

Bokning/Konferens 
063-15 01 10
bokningen@jamtli.com

 

Jamtli Butik
063-15 03 03
butiken@jamtli.com

 

Jamtli Vandrarhem
063-15 03 00
vandrarhemmet@jamtli.com

 

Jamtli Kafé

063-15 01 o5
kafe@jamtli.com

 

Restaurang Hov

063-15 01 13
hov@jamtli.com 

Publik och Upplevelser

 

Avdelningschef
Torgärd Notelid

063-15 01 77
torgard.notelid@jamtli.com

 

Arrangemang
Anna-Lena Ståhl
063-15 01 38
anna-lena.stahl@jamtli.com

 


Pedagogik och utställningar

 

Sektionsledare
Malin Bäckström
063-15 01 36
malin.backstrom@jamtli.com

 

Pedagog, skolprogram
Mikaela Gustafsson
063-15 01 27
mikaela.gustafsson@jamtli.com

 

Museipedagog
Magnus Stafverfeldt
063-15 03 01
magnus.stafverfeldt@jamtli.com

 

Museipedagog
Bert-Ola Henriksson
063-15 01 48
b-o.henriksson@jamtli.com

 

Museipedagog
Henric Tungström
063-15 01 69
henric.tungstrom@jamtli.com

 

Konstpedagog, Nationalmuseum Jamtli
Sofia Pettersson
063-15 01 33
sofia.pettersson@jamtli.com

 

 

Jamtli Öppna förskola

 

Museipedagog/förskollärare
Britt-Marie Borgström
063-15 01 76
britt-marie.borgstrom@jamtli.com

 

Förskollärare
Pia Larsson-Fors
063-15 03 02
pia.larssonfors@jamtli.com

 

Musei- och dramapedagog
Lisbeth Sunnergren
063-14 01 93
lisbeth.sunnergren@jamtli.com

 

 

Utställningar

 

Sektionsledare utställningar
Magnus Stafverfeldt
063-15 03 01
magnus.stafverfeldt@jamtli.com

 

Utställningstekniker
Krister Lundström
063-15 01 39
krister.lundstrom@jamtli.com

 


Jamtli Historieland

 

Sektionsledare
Marina Andersson
063-15 01 72
marina.andersson@jamtli.com

 

Dramapedagog
Lisbeth Sunnergren
063-14 01 93
lisbeth.sunnergren@jamtli.com

 

Samlingar och Kulturmiljö

 

Avdelningschef
Minna Lehtomäki
063-15 01 55
minna.lehtomaki@jamtli.com

 

Samlingsantikvarie

Bengt Nordqvist
063-15 01 51
bengt.nordqvist@jamtli.com

 

Antikvarie, volontärverksamhet och projektsamordning

Lowissa Wallgren Frånberg
063-15 03 30
lowissa.franberg@jamtli.com

 


Samlingssektionen

 

Textilrekvisita
063-15 01 63
rekvisita@jamtli.com

 

Textilsamlingar
Marie Madsen
063-15 01 54

marie.madsen@jamtli.com

 

Museiassistent
Ted Andersson
063-15 01 50
ted.andersson@jamtli.com

 

Museiassistent
Jan Ivarsson
063-15 01 52
jan.ivarsson@jamtli.com

 

Museiassistent

Tomas Johansson

063-15 01 56

tomas.johansson@jamtli.com

 

Havremagasinet

063-15 01 58

 

Fotosamlingarna

063-15 01 42

 


Kulturhistoriska sektionen

 

Chefsarkeolog
Anders Hansson
063-15 01 74
anders.hansson@jamtli.com

 

1:e byggnadsantikvarie
Olof Edin
063-15 01 29
olof.edin@jamtli.com

 

Arkivassistent

Lilian Lundberg

063-15 01 37

lilian.lundberg@jamtli.com

 

Bibliotekarie

André  Lübke

063-15 03 22

andre.lubke@jamtli.com

 


Uppdragssektionen

Sektionsledare
Björn Olofsson
063-15 01 08
bjorn.olofsson@jamtli.com

 

Arkeolog
Karl-Johan Olofsson
063-15 03 21
karl-johan.olofsson@jamtli.com

 

Arkeolog
Anna Engman
063-15 01 40
anna.engman@jamtli.com

 

Arkeolog
Annabell Rahm
063-15 03 04
annabell.rahm@jamtli.com

 

Arkeolog
Kristina Jonsson
063-15 03 16

kristina.jonsson@jamtli.com

 

Doktorand i arkeologi, redaktör för Jämten
Charina Knutson
063-15 01 68
charina.knutson@jamtli.com

 

Byggnadsantikvarie
Henrik Ylikoski
063-15 01 41
henrik.ylikoski@jamtli.com

 

Kulturarvs-IT, Jamtli Bildbyrå
Ingalill Granbom
063-15 01 65
inga-lill.granbom@jamtli.com

 

Övrig verksamhet

 

Jämtlands läns konstförening, Heimbygda

Eva Nilsson
063-15 01 78
eva.nilsson@jamtli.com

 


Teknikland AB

Växel 
063-14 05 50

 

VD, museichef
Rickard Wahlström
063-14 05 51

rickard.wahlstrom@jamtli.com

 

Vaktmästare
Jan Pålsson
063-14 05 52
jan.palsson@jamtli.com

 


Härjedalens Fjällmuseum AB, Funäsdalen

Rörosvägen 30, 840 95 Funäsdalen

 

VD, museichef, kommunantikvarie
Ola Hanneryd
0684-164 24, 070-662 64 24
ola.hanneryd@fjallmuseet.se

 

Assistent, kafé
Kenny Jonsson
0684-164 25
info@fjallmuseet.se

 

Reception, kafé
Sanna Siljeström
0684-164 25
info@fjallmuseet.se

 


Nordiskt centrum för kulturarvspedagogik, NCK

 

VD

Kristina Jonsson
063-15 03 16

kristina.jonsson@nckultur.org

 

Projektledare och forskare

Gustav Wollentz

063-15 03 82

gustav.wollentz@nckultur.org

 

Projektledare

Helena Kuhlefelt

063-15 03 84

helena.kuhlefelt@nckultur.org

 

Projektadministratör 

Anna Stugvard

063-15 03 83

anna.stugvard@nckultur.org 

 


Världsarv Ragundadalen AB

 

VD
Peter Ladan
073-357 19 99
peterladan@mac.com