Blogg




MÅNDAGEN DEN 22 MARS 2010

Ledningsseminarium

Måndag och tisdag den här veckan har Jamtlis museiledning stängt in sig i Café Slalom för att diskutera strategiplanen 2011-2014.
Vi började ju med strategiplanen i Klövsjö i maj 2009. Nu har de inledande tankarna varit ute på remiss två omgångar till all personal, och en gång till styrelsen. Så nu börjar det bli dags att sätta ner foten på några viktiga punkter.
Vi har bestämt ett övergripande mål och fem verksamhetsmål. Nu finslipar vi vilka mätbara mål, benchmarks, vi ska sätta upp under varje verksamhetsmål.
Ett mål kan till exempel vara att vi ska öka antalet besökare under perioden juni-augusti till X tusen stycken. Det blir lite "revisorsaktigt", som någon i museiledningen sa, och inte just så sprittande livfullt och inspirerande som vi egentligen tycker att Jamtli är. Men sprittet kommer i steg två. Först måste vi bestämma vart vi vill nå. Sedan kommer alla de roliga, konkreta sakerna vi bestämmer oss att göra för att komma dit.

Kommentera här

/ Charina Knutson

Kommentarer

Lämna din kommentar

Namn:

E-post:

Kommentar:



Skriv bokstäverna som visas ovan (sex stycken):

Jamtli, P.O. Box 709, SE-831 28 Östersund, Tel. +46 63 15 01 00 /10
Producerad av Internetmedia Kommunikationsbyrå AB