Blogg




TORSDAGEN DEN 3 SEPTEMBER 2009

Boksläpp

Mikael Nyqvist, Carolina Gynning, Peter LeMarc, Tomas Tengby, Glenn Strömberg och Sofi Fahrman.
Vad har de gemensamt?
Jo, alla ska komma ut med varsin bok i höst.
- De här personerna har ofta väldigt hängivna fans och det är många som är nyfikna på hur de lever, säger Norstedts Annika Bladh till Aftonbladet.
Själv ser jag gränsen mellan journalistik, bloggande, underhållning och skrivna ord mellan hårda pärmar (jag vill inte säga litteratur) suddas ut.
Av de personer som räknades upp i början - vems bok skulle du helst läsa?

Kommentera här (3 kommentarer)

/ Charina Ödlund

Kommentarer

Postat av: Petra, 3 september 2009
Micke Nyqvist eller Peter LeMarcs böcker. Bägge de två hade bra sommarprogram tycker jag. Vilken väljer du?


Postat av: Charina, 4 september 2009
Usch, jag fruktade den frågan... jag är rädd att jag måste låna Olas skämskudde om jag läser någon av de uppräknade böckerna; det känns som om flera ligger i riskzonen för att bli för pretentiösa. Om jag skulle läsa någon kändisbok tror jag att jag hellre skulle läsa något av säg Petra Mede, Felix Herngren eller Babsan.


Postat av: Petra, 4 september 2009
Jag skulle vilja läsa en bok av Morgan Alling eller David Batras memoarer.


Lämna din kommentar

Namn:

E-post:

Kommentar:



Skriv bokstäverna som visas ovan (sex stycken):

Jamtli, P.O. Box 709, SE-831 28 Östersund, Tel. +46 63 15 01 00 /10
Producerad av Internetmedia Kommunikationsbyrå AB