Blogg




SÖNDAGEN DEN 5 AUGUSTI 2012

EU-åren

Inom EU dedikerar man varje år till någonting man vill lyfta fram och uppmärksamma lite extra. 2011 var volontärernas år, i år är det aktivt åldrande och 2013 kommer det att vara medborgarskap som står i fokus.

På Jamtli försöker vi på olika sätt knyta an till dessa teman. Vi har ett interregprojekt som pågår som heter "museer & minnen - museer som arena för minnesstimulering". Det kan ni läsa mer om under "om jamtli - projekt". Nyligen fick vi också beviljat ett Grundtvigprojekt som ska handla om såväl volontärer, aktivt åldrande och aktivt medborgarskap. Det kommer att hållas fyra seminarier under två år där sex friluftsmuseer i Europa kommer att diskutera just friluftsmusernas förutsättningar att arbeta med detta. Syftet är att muserna tillsammans ska utveckla nya pedagogiska program eller aktiviteter, dela med sig av sina erfarenheter och också kritiskt granska varandras verksamhet i syfte att hjälpa varandra att bli ännu bättre.

Vill ni läsa mer om EU:s år för medborgarskap kan ni följa länken nedan. Att det blev just det temat 2013 är för att uppmärksamma att det är 20 år sedan Maastrichtfördraget trädde i kraft, vilket innebar att EG blev EU, att man fick en gemensam utrikse- och säkerhetspolitik, att grunden lades för en gemensam valuta, men framför allt att vi blev EU-medborgare med rätt att arbeta och bosätta oss fritt inom EU.

Läs mer här om året för medborgarskap

Kommentera här

/ Anna Hansen

Kommentarer

Lämna din kommentar

Namn:

E-post:

Kommentar:



Skriv bokstäverna som visas ovan (sex stycken):

Jamtli, P.O. Box 709, SE-831 28 Östersund, Tel. +46 63 15 01 00 /10
Producerad av Internetmedia Kommunikationsbyrå AB