Blogg




TORSDAGEN DEN 8 MARS 2012

Årets Gregorius

Eftersom det är internationella kvinnodagen blev jag glad att se att Årets Gregorius är en kvinna. Extra glad blev jag att kvinnan har sina kopplingar till Jamtli - hon sitter nämligen i vår styrelse!
Susanne Kindström bor i Svenstavik och har tillsammans med näringslivet i Berg jobbat hårt de senaste åren för att göra Storsjöodjuret till en internationell kändis. Riktigt bra lyckades de härom sommaren när deras undervattenskamera fångade en märklig varelse. De bilderna väckte intresse långt utanför Sveriges gränser.
Här nedan länkar jag till ÖP:s artikel, men det är under protest. Jag tycker nämligen att 1. artikeln är bedrövligt kort, snudd på förminskande (trots att media fick veta vinnaren redan i går och hade kunnat förbereda några meningar) 2. det är märkligt att använda ordet "hen" i rubriken: "Hen blev årets Gregorius". Jag trodde att hen var något man efter mycket funderande valde att kalla sig själv, inte en etikett som man kunde klistra på andra. Har jag missat något?

Jaja, läs och döm själva. Det går fort.

Kommentera här

/ Charina Knutson

Kommentarer

Lämna din kommentar

Namn:

E-post:

Kommentar:



Skriv bokstäverna som visas ovan (sex stycken):

Jamtli, P.O. Box 709, SE-831 28 Östersund, Tel. +46 63 15 01 00 /10
Producerad av Internetmedia Kommunikationsbyrå AB