ONSDAGEN DEN 30 SEPTEMBER 2009

Wiseguy

I går gick jag in på en närbutik för att skicka ett paket till min bror och hans fru i Göteborg.
- Hej, jag tänkte återanvända det här Sverigekuvertet, så jag behöver bara lite porto.
- Jaha, sa killen och vägde och mätte.
- Det blir 60 kronor, sa killen, och kunde inte låta bli att tillägga torrt:
- Så du sparade en krona.
Wiseguy.
Måste man allid tjäna så mycket pengar på att vara miljövänlig?
Vi har en etanolbil och får alltid höra från bensinbilisterna att etanolen är så dyr och att man ändå inte tjänar något på att ha en etanolbil.
Nähä, men det kanske inte är därför vi kör på etanol?
Och det kanske inte var därför jag återanvände kuvertet?
Daaah.

Kommentera här (2 kommentarer)

/ Charina Ödlund

TISDAGEN DEN 29 SEPTEMBER 2009

Kvällsöppet

Tisdagkvällar är arkivkvällar, för er som inte uppmärksammat detta trevliga faktum. Både Jamtlis arkiv och landsarkivet + föreningsarkivet har kvällsöppet. Perfekt om man jobbar och vill rota lite i historien på fritiden.
I Jamtlis arkiv är det dessutom föreläsningar varannan tisdag. I kväll är det ordföranden för Islamska föreningen i Östersund, Kholod Mahmood,
som berättar om kvinnans ställning i islam. Missa inte!

Hela föreläsningsprogrammet hittar ni här.

Kommentera här

/ Charina Ödlund

TISDAGEN DEN 29 SEPTEMBER 2009

Christo?

Vad är detta?
Har landsarkivet också gjort en hommage till Christo, i likhet med Jamtlis inslagna älgtorn?
Nejdå, det är renoveringar på gång. Taket ska målas, putsen putsas och hela huset ska få ny färg utvändigt. Hela jobbet ska vara klart i slutet av oktober.
Landsarkivet låter hälsa att de har öppet precis som vanligt!

Det vill säga de här tiderna.

Kommentera här

/ Charina Ödlund

MÅNDAGEN DEN 28 SEPTEMBER 2009

Himlen i en kastrull

En liten bit av himlen ramlade ner i går och landade i min kastrull.
Klockan hann bli 23 innan jag hade rensat, sköljt, klyvt, kokat, pureat, kokat upp en gång till, pureat en gång till och slutligen sockrat lite. Men sedan hade jag alldeles egen nyponsoppa.
Allt bara blixtrade till och jag befann mig plötsligt i farmors kök typ 1981. Ibland på höstarna kunde det hända att hon plockade nypon och gjorde soppa till mig. Jag fick en tallrik när jag kom hem från skolan. Det knastrade i hennes vedspis och farmor själv satt och virkade på soffan medan jag sakta förde de varma skedarna till munnen.
Det var nog mina första "Mats-Eric Nilsson-moments" (ni vet han som skrivit debattböckerna om tillsatser i maten). Att vara 9 år och äta farmors soppa var ett uppvaknande. Aha! var det så här RIKTIG nyponsoppa smakade!
Och i går kväll kom allt tillbaka. Inte ofta vill jag råda er att göra precis som jag, men nu vill jag det. Gå ut, plocka och purea, för sjutton. Det är himmelskt.

Kommentera här (2 kommentarer)

/ Charina Ödlund

SÖNDAGEN DEN 27 SEPTEMBER 2009

Tålamod

Den här helgen tänker jag på hur olika mycket tålamod man har med olika saker. Vissa grejor får mig att flippa omedelbart medan andra inte bryr mig alls.
Det här gör mig förbannad utan vidare dröjsmål:
1. Kokta ägg som inte vill samarbeta när man ska skala dem. I morse var äggvitorna som fastlimmade i skalet. Arrggghhhhhh!
2. När man försöker göra något koncentrerat, t ex läsa läxor eller sy i en knapp, och Stella slår av och på lyset hela tiden. Skulle kunna användas som tortyrmetod.
3. Halvtomma förpackningar av samma sort - sist tre likadana burkar med fransk senap, som står och tar plats i kylen istället för att man använder upp en burk i taget.
Det här är jag däremot fullständigt okänslig för:
1. Att plocka upp mat, leksaker o dyl som slängs från en upphöjd sittplats ner på golvet. Plocket sker mekaniskt och utan irritation.
2. Styrketräning - nu har jag lyft hantlar flera gånger i veckan i 17 år och det blir aldrig tråkigt.
3. Sitta i telefonköer. Man kan filosofera lite under tiden.
Vad står du ut med? Och inte?

Kommentera här

/ Charina Ödlund

FREDAGEN DEN 25 SEPTEMBER 2009

Samlarobjekt

8-årig flicka till sin pappa, inne på Panduro, fredag lunch:
- Jag samlar på... nallar, kompisar och pärlor.
I ungefär tio sekunder hinner jag tänka att det är sorgligt att hon ser kompisar som något man samlar på.
Sen kommer jag att tänka på Facebook.

Kommentera här

/ Charina Ödlund

TORSDAGEN DEN 24 SEPTEMBER 2009

Gratislunch

Vart tar alla recensionsexemplar vägen? Det har vi frågat oss på Jamtli Förlag - och i dag ställer P1:s Kulturnytt samma fråga. Varje månad skickar svenska bokförlag ut tusentals recensionsexemplar ut till landets kulturredaktioner. Bara några få, förstås, blir omnämnda i olika reportage. Om man ska tro Kulturnytt tas de flesta recensionsexen hem till den privata hyllan, andra blir kvar på redaktionen och ytterligare andra säljs (!) till antikvariat.
Bläblä, precis vad man INTE vill läsa minuterna innan man går ner till Rentzhogsalen för att presentera nästa bok från Jamtli Förlag. Det kostar skjortan att skicka ut alla de där exemplaren, och ändå har man inte råd att avstå.
I dag släpper vi Jesper Larssons doktorsavhandling om fäbodar. Den är bra! Gedigen forskning! 1,012 kilo tung, vilket betyder drygt 60 kronor i porto och emballage. Ring mig istället så kommer jag förbi med ditt recensionsexemplar. Om du tänker skriva en recension, vill säga.

Kulturnytts reportage finns här

Kommentera här

/ Charina Ödlund

TISDAGEN DEN 22 SEPTEMBER 2009

Örhänge

Titta vilket fint örhänge Anna-Lena Ståhl hade i dag!
Virkat i vitt och grönt, och med små pärlor i mitten.
Sött som godis!

Kommentera här

/ Charina Ödlund

TISDAGEN DEN 22 SEPTEMBER 2009

Christo

Christo (1935-) är den bulgariske konstnären som blev berömd när han slog in riksdagshuset i Berlin i tyg. På senare år har han bland annat gjort konstverket The Gates, orange portar med fladdrande tyg som sträckte sig genom hela Central Park i New York.
På lördag, den 26 september, invigs Konstens vecka över hela landet. I Jämtland är invigningen förlagd till Jamtli.
Vårt bidrag till Konstens vecka blir en hommage till Christo. Utanför entrén har vi slagit in en älg i ett älgtorn. Inne på området kommer vi att slå in några julmarknadsbodar. Och på Tingskullen blir det en parafras på The Gates, fast vi använder gamla hästskaklar som portar. Kom och titta på lördag, det blir så roligt och snyggt!

Kommentera här

/ Charina Ödlund

TISDAGEN DEN 22 SEPTEMBER 2009

Fy farao!

Tills i morgon ska jag ha läst 300 sidor historiografi (på engelska, kan tilläggas). Historiografi är liksom själva historieämnets historia. Det handlar till exempel om vilka syften man har haft med historieskrivningen i olika tider, och vilka teorier man använt.
Det avsnitt jag läser nu handlar om islamism och nationalism, och att länder som Egypten på senare tid mest intresserat sig för landets historia efter islam. "Except perhaps for those working in the tourist industry, pharaonic Egypt has lost its appeal to modern Egyptians", skriver författaren. Det gamla Egypten har helt enkelt "become almost irrelevant to the Egyptian imaginary of their national past".
Huh! Visste ni att egypterna inte var intresserade av pyramiderna längre? Det var i alla fall nytt för mig.

Kommentera här

/ Charina Ödlund

MÅNDAGEN DEN 21 SEPTEMBER 2009

Sjukfrånvaro

Jo, det här var en bra nyhet!
Ett projekt som heter Hälsa och framtid har undersökt ett stort antal företag för att se vilka faktorer som påverkar sjukskrivningstalen.
De företag som hade låg sjukfrånvaro hade aktiv kontakt med de sjukskrivna, högt i tak (debattmässigt, får man anta) och - lyssna nu - internrekryterade chefer.
Internrekryterade chefer!
Det är uppmuntrande för sådana som mig.
Och kronprinsessan Victoria.

Kommentera här

/ Charina Ödlund

MÅNDAGEN DEN 21 SEPTEMBER 2009

Mediabrus

I morse var jag tvungen att ta andrabilen till jobbet.
Fördel: den är automatväxlad och går så där mjukt så att jag kan sitta och fantisera att jag är taxichaufför (ett av mina alternativa yrkesval).
Nackdel: radion är helt freakin´ paj. Min heliga nyhetsstund förvandlas från ljuv P1-poesi till det här:
- Pssschhh...Kyrkovalet....pscchhhh....resistenta bakterier..kkkshchh...Anders Borg.
Jag återkommer när jag fått något så när kläm på dagens nyaste nytt.

Kommentera här

/ Charina Ödlund

FREDAGEN DEN 18 SEPTEMBER 2009

Trevlig helg önskar...

... några av Jamtlis antikvarier, som ni också kan träffa på Jamtlidagen på söndag!
Längst till vänster ser ni Anna Hansen, Jamtlis forskningschef, som ska dela ut ballonger till besökande barn. Byggnadsantikvarierna Olof Edin och Martina Berglund har hand om tipsrundan bland Jamtlis hus, och Olof ska också hålla guidade turer bland husen kl 12.00 och 15.00.
Björn Olofsson, längst till höger, kan ni höra berätta om Jamtlis samling av Jämtlandsskåp kl 11.30 och 15.00.
Tveka inte, kom!

Kommentera här

/ Charina Ödlund

FREDAGEN DEN 18 SEPTEMBER 2009

Jamtlidagen!

Du missar väl inte Jamtlidagen på söndag? Gratis inträde och massor av aktiviteter.
Jamtlidagen är dagen då vi öppnar upp portarna till alla olika delar av museet och visar vad vi _egentligen_ jobbar med :-)
På söndag kan du till exempel leka arkeolog (om du är barn) och höra om sommarens utgrävningar (om du vär vuxen), du kan ta veteranbussen bort till Havremagasinet och titta på alla föremål på hyllorna, du kan lyssna på föredrag om Jämtlandsskåp, söka dina rötter i arkivet, gå en tipspromenad med frågor om våra gamla hus eller vara med vid taklagsfesten vid kyrkan.
Restaurang Hov och Café Slalom är öppna, på Torget 1895 är det full aktivitet och massor av vänner till Jamtli (Fjällmuseet, Veteranbilklubben, Överhogdals byalag m fl) finns på plats med egna utställningar.

Kolla in programmet här!

Kommentera här

/ Charina Ödlund

FREDAGEN DEN 18 SEPTEMBER 2009

Anna Anka

Mest bloggat i bloggvärlden just nu är Paul Ankas svenska fru Annas uttalanden om hur män och kvinnor bör uppträda mot varandra (med ett ord: stockkonservativt).
Personligen är jag mer förtjust i hennes filosofiska resonemang i klassfrågor. Så här underbart naivt och människoförnedrande har hon fått till det i sin artikel på Newsmill:
"En annan sak jag älskar med USA är inställningen till service.
Om du anställer någon i Sverige ska du ha utbildning och vara kvalificerad. Här är det illegala mexikaner som gör jobbet. De diskar, städar, tar hand om trädgården. Jag har en enorm trädgård och fyra trädgårdsmästare. De kan inte prata engelska. Det är som att prata med en vägg, de kan inte ens stava till sina egna namn. Det kan bli ganska frustrerande ibland.
Förstår ni hur förbannad man blir när man lägger ner enorma summor på gräsmattorna och trädgårdsmästarna sedan förstör det jag plöjt ner 100000-tals kronor i?. Det är väl inte konstigt att man blir rasande och skäller ut dem. Men jag förnedrar dem inte. Jag tar hand om dem och ser till att de bor i bra områden nära jobbet så att de slipper sitta i bilköer. Jag skickar de på semester och ser till så att deras familjer har det bra."
Förstår ni, efter att ha läst detta, exakt VAD hon tycker är så bra med amerikansk service?

Kommentera här (2 kommentarer)

/ Charina Ödlund

TISDAGEN DEN 15 SEPTEMBER 2009

Taklagsfest

På söndag är det taklagsfest! Kan ni förstå att väggar och tak är färdiga i Jamtlis rekonstruktion av Håsjö kyrka. Nu är vi ett gott steg på väg mot att ha en egen museikyrka, både för uthyrningar (bröllop etc) och historiskt rollspel.
Om du kommer på söndag kan du till och med få prova att hugga ett av de 6500 takspån som behövs!
I dag har vi träffat trevliga Sveaskog, som skänkt timmer till bygget. Både de och vi har en massa roliga funderingar kring hur man kan använda kyrkan när den blir färdig. Det blir bra!

Kommentera här

/ Charina Ödlund

MÅNDAGEN DEN 14 SEPTEMBER 2009

Kulturarvs-IT 10 år!

I dag smaskades det tårta nere på Havremagasinet, där vi förvarar, vårdar och digitaliserar våra samlingar.
Anledningen var att projektet Kulturarvs-IT fyllde hela tio år. Inom Kulturarvs-IT har genom åren totalt femton personer (just nu är de fem) med någon form av funktionsnedsättning hjälpt Jamtli att digitalisera bilder i vår fotosamling.
Och boy, kan de digitalisera bilder. Faktum är att de har digitaliserat närmare 60 000 fotografier, ungefär 60% av alla de bilder som ligger ute i Jamtlis bildarkiv på nätet.
Tusen, tusen tack för ert super-braiga jobb!

Kommentera här

/ Charina Ödlund

SÖNDAGEN DEN 13 SEPTEMBER 2009

Girl Power

Tjong! Tjoff!
Inte alltid ser man en kvinna sopa banan med en man i debattsammanhang. Kvinnor tenderar att vara onödigt konsensus-sökande, diplomatiska - så icke i afton. Åsa Linderborg, kulturchef på Aftonbladet, måttade i Agenda rallarsving efter rallarsving mot Eskil Franck, överintendent för Forum för levande historia.
Sedan 2006 har Forum i uppdrag att informera inte bara om förintelsen utan också om "kommunistiska brott mot mänskligheten". Linderborg tyckte att Forum är regeringens propagandamaskin och att de inte tillräckligt belyser en hel politisk process utan bara lyfter fram enstaka personer eller händelser. (Och Linderborg är faktiskt inte "bara" kulturchef, hon är också fil dr i historia och skrev en asbra avhandling om hur socialdemokraterna använt sig av historia i propagandasyfte. Så helt partisk är hon inte.)
Eskil Franck, som jag vet är en ytterst vänlig och välmenande man, hittade helt enkelt inte rätt ord i dag. Han skulle behöva vässa argumenten några snäpp. Istället för att bara hänvisa till (gömma sig bakom?) att han har regeringens uppdrag - vilket är ju precis vad Linderborgs kritik gäller - borde han nästa gång gå på offensiven och förklara varför han tycker att Forum behövs. Då kan det bli riktigt intressant!

Kommentera här

/ Charina Ödlund

LÖRDAGEN DEN 12 SEPTEMBER 2009

EU ryter till

Nej, vet ni vad. Nu är EU arga på oss! Sverige har inte skött sig.
EU tycker nämligen att hälften av alla tv-program som sänds i Sverige ska vara gjorda inom EU. Och de är de inte!
- Vi inväntar en rapport nästa sommar. Om inget har förbättrats ser vi oss tvungna att kontakta svenska myndigheter i frågan, säger EU-kommissionens talesperson i it- och mediafrågor, Martin Selmayr, till tidningen Journalisten.
Vad ska de göra? Tränga in med k-pistar på TV4 och tvinga dem att sända tyska och franska livsstilsprogram på prime time? Vilken av EU:s fyra friheter ska man räkna det till?
Vilka djävulska dumheter.

Kommentera här

/ Charina Ödlund

FREDAGEN DEN 11 SEPTEMBER 2009

Fina Carina

I dag begravs vår förra arbetskamrat och min kompis Carina, som var pedagog på Jamtli för några år sedan.
Carina gick bort efter en stroke och blev bara 39 år.
Det är så förfärligt, onödigt, sorgligt, irriterande och bedrövligt. Hon var en superbra person, varm och glad, hon var gift och hade två små barn, och var bonusförälder åt ytterligare två. Varför fick hon inte vara kvar?
B-O Henriksson snidade den här fina lågan och gav den till mig när Carina dog för två veckor sedan. Nu står den på mitt skrivbord och jag tittar på den och tänker på henne.
I helgen kan du väl krama någon du tycker om och vara glad för att ni har varandra.

Kommentera här (3 kommentarer)

/ Charina Ödlund

TORSDAGEN DEN 10 SEPTEMBER 2009

Historieland

Jag har fått ett jättespännande uppdrag!
Fram till den 1 november ska jag se över hela Jamtli Historielands verksamhet, alltså allt det Jamtli gör under sommaren med rollspel och aktiviteter ute på friluftsmuseet, och vad de året-runt-anställda på Jamtli Historieland gör under resten av året. De har ju arrangerat Jamtlinatt, Jamtli Vinterland och andra kuligheter under höst och vinter.
Alla som vill får lämna synpunkter, även ni!
Är det något som du skulle vilja kunna uppleva som inte finns ännu? Något som du skulle vilja förbättra? Något vi absolut inte får ta bort?

Kommentera här

/ Charina Ödlund

ONSDAGEN DEN 9 SEPTEMBER 2009

Uppsaliensis

I dag är jag i Uppsala. Vi har haft en två timmar lång diskussion om hur ordet "revolution" har förändrats och haft olika betydelser under olika århundraden.
På ett otäckt sätt passar den diskussionen ihop med det stora samtalsämnet i Uppsala i dag, nämligen kravallerna i Stenhagen en bit utanför centrum. Ungdomar i åldern 14-17 år bränner bilar, skär sönder däck, kastar sten och slåss med polisen.
Kan någon med lite mera kick-ass-mentalitet än jag hjälpa mig att förstå varför?

Kommentera här (1 kommentar)

/ Charina Ödlund

TISDAGEN DEN 8 SEPTEMBER 2009

OK då, Umeå

OK, grattis Umeå, kör hårt!

2014

Kommentera här

/ Charina Ödlund

TISDAGEN DEN 8 SEPTEMBER 2009

Samisk krydda

I dag avgörs om Umeå (ca 100 milj i projektbudget) eller Lund (ca 180 milj i projektbudget) ska bli Europas kulturhuvudstad 2014. När kulturredaktörerna från Västerbottens folkblad och Sydsvenska dagbladet intervjuades i P1 imorse fick de frågan vem de tror vinner. Uppfriskande nog kom inte standardsvaret "Min stad, förstås". Båda redaktörerna trodde nämligen på Umeå.
Sydsvenskans Rakel Chukri sa så här:
- Asså, jag tror faktiskt att juryn kommer att falla för det mer exotiska upplägget som Umeå har. Dom har faktiskt lovat att invadera hela centrum med 200 renar om dom vinner. Och jag tycker att det här upplägget med åtta samiska årstider är väldigt fint.
Så blir den samiska kulturen något som spicar upp Umeås ansökan, och som antagligen faller en europeisk jury på läppen eftersom de i politisk iver vill "visa upp olika europeiska kulturer", och "vill få med ett urfolk som samer" (citat Västerbottens folkblads kulturredaktör Lars Böhlin).
Känns det riktigt värdigt? Nej.
Skulle en ansökan utan samer ha känts 2009? Nej.
Det måste finnas ett sätt att arbeta tillsammans utan att förvandla den ena folkgruppen till administratörer och den andra till utställningsobjekt.

Kommentera här (1 kommentar)

/ Charina Ödlund

MÅNDAGEN DEN 7 SEPTEMBER 2009

Ny på jobbet

Nu är hon äntligen på plats, vår arbetskamrat Christina Wistman som är ny chef för avdelningen för Vård och samlingar. Den 1 september landade hon på Jamtlikontoret.
Innan hon kom till oss bodde hon i Uppsala och jobbade som intendent över samlingarna på Waldemarsudde i Stockholm. Nu har hon samlat ihop livet lite, med lägenhet och dagis/skola i stan och jobbet på Jamtli 500 meter bort.
Välkommen hit!

Kommentera här

/ Charina Ödlund

MÅNDAGEN DEN 7 SEPTEMBER 2009

Om träd

"Tankar för dagen" i P1 är oftast ganska pretentiöst, tycker jag. Men i morse hade Nina Solomin en riktigt bra drapa om träd, och varför alla vill hugga ner dem hela tiden. I slutet började jag till och med skratta helt okontrollerat. Drapan går i repris 21.45 i kväll, eller så kan du lyssna på den

om du går in här

Kommentera här

/ Charina Ödlund

LÖRDAGEN DEN 5 SEPTEMBER 2009

Bröllopsdags

Om en kvart bär det av mot bröllopet i Frösö kyrka; inte mitt eget alltså, utan Lena och Eriks.
Be en stilla bön för att jag inte kraxar sönder stämningen när jag försöker sjunga

den här sången

Kommentera här (3 kommentarer)

/ Charina Ödlund

FREDAGEN DEN 4 SEPTEMBER 2009

Formalia

De två senaste dagarna har gått åt till lite mer formella ting.
I går torsdag var det styrelsemöte - först ett seminarium om nästa strategiplan 2011-2014, sedan på eftermiddagen vanligt styrelsemöte om saker som budget 2010, projekt och kommande verksamhet.
I dag har jag gjort pappersarbetet från i går.
Och så har jag skrivit en plan för hur Jamtli ska jobba med tillgänglighetsfrågor.
Och så har vi haft samrådsmöte mellan museiledningen och facken.
Och så har vi träffat våra huvudmän (landstinget, Östersunds kommun, konstföreningen och hembygdsförbundet) och diskuterat ändringar i huvudmannaavtalet.
Det osar inte sensualism kring just de här två dagarna, men det är väldigt skönt att till exempel få styrelsens klartecken att köra på som vi tänkt med olika grejor. Mycket har fallit på plats och nästa vecka blir mer operativ.

Kommentera här

/ Charina Ödlund

TORSDAGEN DEN 3 SEPTEMBER 2009

Boksläpp

Mikael Nyqvist, Carolina Gynning, Peter LeMarc, Tomas Tengby, Glenn Strömberg och Sofi Fahrman.
Vad har de gemensamt?
Jo, alla ska komma ut med varsin bok i höst.
- De här personerna har ofta väldigt hängivna fans och det är många som är nyfikna på hur de lever, säger Norstedts Annika Bladh till Aftonbladet.
Själv ser jag gränsen mellan journalistik, bloggande, underhållning och skrivna ord mellan hårda pärmar (jag vill inte säga litteratur) suddas ut.
Av de personer som räknades upp i början - vems bok skulle du helst läsa?

Kommentera här (3 kommentarer)

/ Charina Ödlund

TISDAGEN DEN 1 SEPTEMBER 2009

Magister

Korkat eller inte?
I natt åker jag i alla fall ner till Uppsala för att fortsätta läsa lite mer historia. D-kursernas saga är all - nu ska man läsa Magister 1 år eller Master 2 år.
Även här ska det skrivas uppsats. Jag funderar på att sätta tänderna i Friluftsfrämjandet. Kanske främst den här figuren.
Har du någon relation till honom?

Kommentera här (2 kommentarer)

/ Charina Ödlund