Rödhuset
Ett av delprojekten i Projekt Klaxåsen är att inventera och kartera fornlämning 69 i Klövsjö socken, som heter Rödhuset och ligger alldeles norr om Rödhusberget på den välmarkerade pilgrimsleden. Platsen ligger ungefär 20 km nordväst om Klaxåsen om man följer vägarna.
Om platsen berättas det att det har varit en "själastuga" där pilgrimer kunde vila.
Under några dagar under vecka 42 har vi två arkeologer, Amanda Jönsson och PG Bengtsson, sökt av området med sonder för att finna fornlämningar. Lokalen är sedan tidigare registrerad i fornlämningsregistret med en husgrund och 3 odlingsrösen. Vi har funnit husgrunden och 13 odlingsrösen. Dessutom har vi funnit ett stort antal små gropar, 0,5 x 0,5 m i sida, som vi uppfattar som provtagningsgropar för att finna sand och grus, troligtvis från sen tid. Lämningarna har vi karterat, dvs ritat in på en storskalig ritning, skala 1:100.

Här är den färdiga kartan över området. De röda stjärnorna är koordinatpunkter för RT90, rikets koordinatsystem. De ljusgrå områdena är odlingsrösen, som har lagts upp av brukarna för att få området mera stenfritt. Fortfarande finns det dock en hel del enstaka stenar kvar. Det finns ingen matjord i marken, men marken är ändå påverkade av människan, eftersom vi fick upp små kolbitar och sot med sonden, när vi stack i marken. Området har troligen använts till slåtter. Det kan ha varit en fäbod, men traditionen om att det ha varit en "själastuga" kan även vara riktig. Vi har inte grävt ut någon del av fornlämningen och har därför ingen datering som anger tiden när platsen användes.
Läs rapporten.