Överhogdalsbonaderna är museets märkligaste föremål. De är textila vävnader - från vikingatiden! De långa våderna är täckta av figurer: människor, hästar och olika typer av mytiska sagodjur. I långa rader spränger de fram, förbi träd, hus, kyrkor och skepp. Motiven och symbolerna lockar till många olika tolkningar.
Vissa tror att bonaderna visar hur missionären Staffan kristnar Härjedalen. Andra har sett scener ur Volsungasagan i bilderna. De senaste teorierna menar att vävnaderna handlar om världens undergång - den fornnordiska religionens Ragnarök eller kristendomens apokalyps. Det som är obestridligt är att bonaderna innehåller motiv från både den fornnordiska och den kristna föreställningsvärlden. De är vävda mitt i den omvälvande brytningstiden mellan hedniskt och kristet. Det gör dem än mer spännande och fantasieggande.
Bonaderna hittades 1910 i en bod intill Överhogdals kyrka i Härjedalen. Först trodde man att vävnaderna var medeltida. Men 1991 fick man tillfälle att C14-datera vävnaderna. Resultaten var häpnadsväckande: de olika delarna var tillverkade mellan 800 och 1100 e Kr. Det betyder att Överhogdalsbonaderna är gjorda under ren vikingatid.
Idag förvaras bonaderna i Jämtlands läns museum, där ett speciellt rum har inretts för dem. Förvaringsförhållandena är de allra bästa, och rummets arkitektur skapar en vikingatida atmosfär.